FAQ

Pytania i odpowiedzi

1.

W jaki sposób korzystac z programu „System Rozliczania Wynajmu” w sytuacji, kiedy posiadam siedem lokali na wynajem. Czy powinnam zakupić 7 licencji, czy na pulpicie mieć 7 ikonek osobną dla każdego lokalu, czy tez może jest sposób, żeby do programu wprowadzic kolejno 7 lokali i je rozliczać?

System Rozliczania Wynajmu v2 (druga wersja) pozwala na rozliczanie wielu nieruchomości w 1 pliku.

2.

Proszę o informację  co  zawiera ten program – spis treści, jakie  porady, jakie  programy do obliczeń, czy zawiera program do ewidencji, wystawiania  faktur ???

Lista funkcji jest dostępna pod tym linkiem: lista możliwości Systemu Rozliczania Wynajmu
Programem v2 można:
  1. dokładnie rozliczyć (nawet na daną chwilę!) najemcę z mediów: gaz, prąd (I i II taryfa), woda (ciepła i zimna), ogrzewanie (jeżeli licznik w GJ – logoterma), telefon, internet/kablówka
  2. dokładnie rozliczyć najemcę z opłat eksploatacyjnych (na utrzymanie nieruchomości, wynagrodzenie zarządcy, zaliczki na CO, wywóz śmieci, światło w piwnicy, domofon, itd) oraz składek na fundusz remontowy
  3. naliczyć czynsz najmu z ewentualnymi upustami
  4. rozliczyć księgowo dodatkowe przychody (np. reklama) oraz koszty (np. zakup sprzętu AGD, wymiana zbitej szyby)
  5. rozliczać amortyzację mieszkania w 2 wariantach (zwykłym lub przyśpieszonym) + ewidencja środków trwałych w zestawieniu miesięcznym
  6. wyliczyć wskaźnik pustostanu dla rocznego wynajmu
  7. zanalizować dane dot. zużycia mediów oraz kosztów za media w formie miesięcznych zestawień i rocznego raportu
  8. wyliczyć dokładny cashflow, czyli ile gotówki pozostanie w portfelu właściciela po każdym miesiącu wynajmu + zestawienie roczne
  9. porównać podatek na zasadach ogólnych z ryczałtem
  10. przechowywać w jednym miejscu dane teleadresowe do dostawców mediów oraz zarządcy
  11. wydrukować wszystkie zestawienia i przesłać wybrane najemcy
  12. rozliczać wiele nieruchomości w jednym pliku
  13. kasowo rozliczać najemcę
  14. wystawiać rachunki najemcy

Program jest na tyle intuicyjny, że wszyscy dają sobie radę z jego obsługą. Do tego każdy użytkownik otrzymuje dokładne instrukcje w formie filmów.

Jeżeli chodzi o porady dot. inwestowania w nieruchomości na wynajem, to zapraszam do polubienia strony https://www.facebook.com/OFICJALNYKLUBCASHFLOW, gdzie publikuję artykuły z kilku moich blogów. Informacje tam zawarte są istną kopalnią wiedzy fachowej napisanej przejrzystym i zrozumiałym dla każdego stylem. Dodatkowo służę pomocą.
.
3.
Nie wystawiam faktur VAT
4.

Witam jestem zaiteresowany arkuszem ale nie wiem czy program numbers na imaca może go obsługiwać ?

W Systemie Rozliczania Wynajmu są reguły, są makra i są formanty, więc program do jego obsługi musi to obsługiwać. Jeżeli chodzi o pakiet OpenOffice (OpenOffice.org Calc) to nie obsługuje formantów. Program, na którym chodzi System Rozliczania Wynajmu, to Excel 2007 w polskiej wersji.
Program do rozliczania wynajmu oraz kolejne będziemy rozwijać wyłącznie w oparciu o Excel.
5.
Program wygląda fajnie, ale jest to wersja, która raczej nie ułatwi mi życia. Posiadam bowiem więcej niż jeden czy dwa lokale i wypełnianie osobno pliku dla każdego z nich byłoby nieznośne. Chyba, że przeoczyłem gdzieś jakąś istotną opcję?
Rozumiem, że ma Pan kilka lokali mieszkalnych, jak większość moich klientów.
Proszę jednak zauważyć, że nie każdy lokal posiada identyczne parametry rozliczania. Dokładnie chodzi o szczegóły, jak np. opłaty stałe za energię elektryczną, których wartość jest określana głównie stopniem rocznego zużycia.
Zgadzam się z Panem, że nieco mozolne jest wypełnianie wszystkich rubryczek w każdym lokalu, ale raz zrobiony arkusz służyć będzie przez lata. Dane kopiują się automatycznie z miesiąca na miesiąc, z roku na rok – wystarczy uzupełnić styczeń, a w lutym, marcu itd. będziemy mieli je już skopiowane.
6.
Ustawiam zakupiony program.
Po pierwsze:
W części opłat z prąd brakuje pozycji.
Mój dostawca (RWE) ma takie pozycje:
1. Obrót
a. energia [zł/kWh]
b. opłata handlowa [zł/mc]
2. Dystrybucja
a. skł. stały stawki sieciowej [zł/mc]
b. opł. przejściowa [zł/mc]
c. opł. dystrybuc. zmienna [zł/kWh]
d. opł. abonamentowa [zł/mc]
Oczywiście pogrupowałem sobie te opłaty aby je zmieścić w dostępne pola arkusza, ale w pierwszej chwili w ogóle nie wiedziałem jak to ogarnąć
Program tworzyłem mając dostęp do rachunków operatora Enea SA.
Jednak, jak Pan słusznie zauważył, koszt energii elektrycznej składa się z 2 części:
– stała
– zmienna
Wszystko toczy się o dobre zaszeregowanie pól rachunku.
Szybkie rozwiązanie problemu:
Możemy policzyć wartość 1 kWh wykorzystanego prądu i opłaty np. przesyłowej (dystrybucyjnej), która wiąże się nieodzownie ze zużyciem – zsumować je i wpisać z palca, jako cena 1kWh, bez wypełniania poszczególnych pól;
oraz zsumować wszystkie pozostałe opłaty, które są wartością stałą i wpisać je z palca (sumę) w pole „opłata stała”, również bez wypełniania poszczególnych pól.
Dla pewności należałoby też przeliczyć wartość dowolnego rachunku, który otrzymał Pan z RWE, w programie i sprawdzić, czy program poda identyczną wartość.
7.
W jednym z mieszkań, które wynająłem, mam dwa liczniki zimnej wody – stare budownictwo, kamienica w Gdyni I oddzielnie zimna woda jest w kuchni a oddzielnie w łazience. Jak to rozliczyć?
Najprościej sumując oba liczniki i wpisując wynik początkowy i końcowy z dwóch; cena wody jest taka sama, a liczy się zużycie i jego wartość. Dokładnie to samo należy wykonać w przypadku ciepłej wody i kilku liczników. Jeżeli najemca chce widzieć, ile wydaje na wodę w kuchni, a ile w łazience, to proszę dać najemcy stawki i niech sam sobie to wyliczy; jako wynajmujący nie bawiłbym się aż w takie rozbijanie kosztów – wg mnie szkoda Państwa czasu.
Przykład:
– w lazience jest 50 m3
– w kuchni 30 m3
Wpisuje w stan poczatkowy 80 m3
Pod koniec m-ca sprawdzam stany z obu licznikow, sumuje je i wynik wpisuje w stan koncowy.
Lokatora interesuje ile ma zapłacić, właściciela też. A czy jest to zużycie z 1 czy 6 liczników, to nie ma znaczenia.

    Zapytanie w sprawie Systemu Rozliczania Wynajmu

    Imię (wymagane)

    Adres e-mail (wymagane)

    Temat

    Wiadomość (wymagane)

    Comments are closed.